מסלול טלויזיה וקולנוע - שנה ב'

סדנאות

כתיבת תסריט

מרצה: אפרת פפר

מטרת הקורס היא להקנות ידע תיאורטי וכלים מעשיים לכתיבת תסריט, בדגש על סרט עלילתי. מהם השלבים בהפיכת רעיון לתסריט מוגמר? אילו בעיות עלולות לצוץ במהלך כתיבת התסריט וכיצד מתגברים עליהן?
הקורס יתנהל במתכונת המשלבת הרצאות תיאורטיות, קריאת תסריטים וניתוחם, צפייה בקטעים מסרטים ותרגול מעשי.

 

יסודות העריכה א' + ב'

מרצים: אהוד טומלק, רעות האן

עריכת סרט היא תהליך של בחירה וסידור, חיבור והרכבה של "פיסות-חיים" מצולמות, במבנה קצבי-זורם, כדי לספר סיפור הנושא משמעות בעבור הצופה. בסדנה נדון בהתפתחות תחביר השפה בהיבט העריכה: טכניקות ועקרונות ביצירת רצף קולנועי והשלכותיהם גם בעריכת סצנה תיעודית. להמחשה ננתח סצנות "לדוגמה" מסרטים.
מטרות הקורס: שליטה במושגי יסוד, טכניקות, ועקרונות בעריכת "רצף שוטים" במסגרת סצנה אחת; הבנייה צורנית "נכונה" לעומת הבנייה תוכנית "נכונה" של סצנה עלילתית; הכרת תפקידם ותפקודם של ערוצי הפסקול.

 

בימוי א' + ב'

מרצה: אבי המי

הקורס יקנה את יסודות הבימוי העלילתי בסינגל קאמרה, בדגש בדרמות טלוויזיה. במסגרת הסדנה יתמודדו הסטודנטים עם אינטרפרטציה (פרשנות) של תסריט, בניית סיטואציה דרמטית, כתיבת שוטינג, יצירת נקודת מבט, שימוש בלוקיישן, מיזנסצינה, בימוי והדרכת השחקנים.

הסדנה תתנהל בין הרצאות פרונטאליות וביקורת עבודות בכיתה לבין התרגול המעשי בשטח. הסטודנטים יתחלקו לקבוצות הפקה קטנות. בכל קבוצה ייערך סבב תפקידים בין הפקה להפקה – במאי, צלם, עורך ומפיק– על מנת שכולם יתנסו בתפקידים השונים.

 

יסודות הצילום א' + ב'

מרצה: אייל בורס

בקורס יילמדו מושגי יסוד בצילום, והסטודנטים ירכשו מיומנויות בסיסיות בשימוש במצלמת וידאו. נתמקד בעיקר בדרכים לצלם התרחשות ולתפוס אווירה של מקום. בקורס יוצגו ויתורגלו שימוש יעיל בתכונות המצלמה, צילום בתנאי אור שונים, קומפוזיציה ובניית סיפור מצולם. הסטודנטים יכירו ציוד עזר נוסף למצלמה ויתרגלו צילום מתוכנן שיקל עליהם בשלב העריכה.

 

יסודות המגזין לטלוויזיה

מרצה: יוסי רונן

הקורס מקנה מיומנויות להכנת כתבת טלוויזיה על כל מרכיביה: תסריט; בימוי; הכנת ריאיון; כתיבה; קריינות והפקה של כתבה; וכן הפקה ובימוי של תכניות אולפן מסוג מגזין בפורמטים שונים, שבהן תשולבנה בין היתר הכתבות שהוכנו במהלך הקורס. כל סטודנט יכין, בעבודה עצמית, שני תחקירים ושני תסריטים לשתי כתבות שטח.