אינטרנט ומדיה חברתית - שנה ב'

קורסים עיוניים

ההשלכות החברתיות והפוליטיות של האינטרנט

מרצה: נילי שטיינפלד

בקורס נבחן את שימושי האינטרנט במגוון הקשרים פוליטיים, למשל על ידי מפלגות (במיוחד בעת מסעות פרסום) ועל ידי תנועות חברתיות (למשל באירועים האחרונים במדינות ערב ובישראל). ננתח תופעות כגון עיתונות שיתופית ברשת האינטרנט, נשאל מדוע פרויקטים שיתופיים (כגון ויקיפדיה) מצליחים באינטרנט ואיזה פוטנציאל פוליטי וכלכלי טמון בהם. נבחן מהם בלוגים, נשאל מדוע הם משפיעים פוליטית וניגע במגוון סוגיות אתיות רלבנטיות.

                                     

התנהגות צרכנים והמדיה

מרצה: עופרית קול

בקורס זה נעסוק במכלול התהליכים ההכרתיים וההתנהגותיים המשפיעים על צרכנים, לרבות תיאוריות ומודלים שמקורם במדעי ההתנהגות, בשיווק, בפרסום ובתקשורת. נתמקד בנושאים כמו פילוח, מעורבות הצרכן, עיבוד מידע, קבלת החלטות, למידה, שכנוע וכן השפעה על עמדות ועל התנהגות. הכלים הנרכשים בקורס יספקו לתלמידים הבנה מעמיקה של התנהגות הצרכן ועל האופן שבו אפשר לסייע בעיצוב מאמצי השיווק והתקשורת ביעילות ובהתאמה לאופי התנהגותם הצרכנית של קהלי מטרה.

 

מבוא לתקשורת שיווקית

מרצה: עופרית קול

הסטודנטים ילמדו מושגים, תיאוריות וגישות בשיווק. ירכשו כלים לניתוח והבנה של תהליכי שיווק, מבנה והתנהגות השוק ופעילות מערכות השיווק בחברה, וכמו כן יבדקו היבטים מנהליים וחברתיים בשיווק בחברה המודרנית. בקורס ישולבו כלים כמותיים ממוחשבים ואיכותיים לפתרון בעיות שיווקיות – יחד עם הגדרות ואסטרטגיות בסיסיות בשיווק.

 

סדנאות

פוטושופ

מרצים: גיא הלנברנד, דקל מועלם

המהפכה הדיגיטלית המתחוללת בשנים האחרונות הפכה את תחום הצילום למהיר, מסיבי וזמין לכל אדם. בקורס זה נלמד כיצד לטפל בתמונה הדיגיטלית, לשפרה ולממש את הפוטנציאל המרבי שלה.

במהלך הקורס יילמדו התחומים הבאים: בניית רקעים, עיצוב כפתורים, עיצוב אלמנטים גרפיים ואחרים לאנימציות, שימוש בטקסטים ליצירת כותרות מעוצבות, ועוד. כמו כן נעסוק בהתאמת חומרים, ובתוך כך ילמדו הסטודנטים לבצע תיקונים צבעוניים וצורניים, שינוי גדלים ויחסים של חומרים מוכנים וחלקים מתוכם, שינויי פורמט, התאמה לפלטפורמות שונות, אפקטים מיוחדים ועוד.

 

סדנת תכנות (HTML/Dreamweaver)

מרצה: עמנואל קימיאגרוב

משתתפי הסדנה ירכשו כלים לפיתוח אתרים ברשת האינטרנט; ובמסגרתה יוקנו להם הרגלי עבודה אשר באמצעותם הם ישלטו בתחום ויתמחו בו.

בסדנה יילמדו בקצרה יסודות דפי ה-HTML ויוסבר האופן שבו נבנה אתר. בהמשך יתנסו התלמידים בעבודה מעשית באמצעות מחולל ה-HTML של חברת אדובי – ה-Dreamweaver אשר נחשב גם היום לכלי מקצועי בתחום עיצוב האתרים. פרויקט הסיום של הסדנה יהיה בניית אתר פונקציונלי מאלף עד תו באמצעות הכלים המקובלים בסביבת עיצוב האתרים, כגון Flash ו-Java Script, עקרונות האחסון בשרתים באמצעות פרוטוקול FTP – והכול דרך תוכנת ה-Dreamweaver.

 

בניית אתרי אינטרנט

מרצים: דן טיומקין, צבי בן עמי

מטרת השיעור היא להקנות ידע בבניית אפליקציות ניהול תוכן לרשת האינטרנט, החל משלב הבנת צרכי הלקוח, עיצוב פתרונות תוכנה, פיתוח אפליקציות בשימוש במערכת Drupal - כלי ניהול תוכן קוד פתוח (Open Source) המאפשר בניה של מערכות ניהול תוכן שונות ומגוונות, החל מבלוגים, אפליקציות אינטראקטיביות שונות, פורומים ואתרי קהילות המאפשרים יצירת תוכן בידי החברים.

 

תכנון אתרים

מרצים: איתי בנר, מיכל יבלוביץ

מטרת הסדנה היא להקנות ידע תיאורטי ומעשי בייזום, תכנון ואפיון של אתרי אינטרנט. נעסוק בהרחבה במושגי יסוד באפיון מערכות מידע מקוונות, נתמקד בבניית תכניות אסטרטגיות- עסקיות כתשתית להקמת אתר, בדגש בהקניית מושגים מתקדמים בתחום השימושיות והנגישות, וביטויים באפיון ממשק-משתמש (UI).

 

פלאש

מרצה: אילונה צייטלין

קורס המקנה ידע בסיסי בתוכנת הפלאש. הסטודנטים יבינו טוב יותר את הפוטנציאל הטמון בסרטוני הפלאש באינטרנט, ויוכלו ליישם את הידע באופן מעשי. נלמד כיצד ליצור גרפיקות בתוכנה ולהחיות אותן על ידי תנועה, ליצור כפתורי ניווט וכן להבין את מושגי היסוד בתחום הניווט והאינטראקטיביות.

 

תכנות רשת

מרצים: עמנואל קימיאגרוב, צבי בן עמי

מטרת השיעור להקנות ידע מתקדם בבניית אפליקציות לניהול תוכן ברשת האינטרנט, החל משלב הבנת צורכי הלקוח, דרך עיצוב פתרונות תוכנה ועד פיתוח אפליקציות לשימוש בתכנת Drupal, בשילוב HTML ,Java Script ו-CSS. בסמסטר ב' נתמקד בלימוד בסיסי של שפת הפיתוח php, השימושית ביותר בעולם הפיתוח ל- Web. במסגרת השיעור יתנסו הסטודנטים בעבודת צוות, בפיתוח תכניות בשפת php בשילוב עם תגיות HTML ושילוב קוד php במערכות Drupal.

 

מחקרי שוק

מרצות: ד"ר סבינה ליסיצה, טלי נוי הינדי

מטרת הקורס להקנות לסטודנטים רקע תיאורטי וכלים יישומיים במגוון שיטות מחקר: בעבודה מעשית במכוני מחקר שווקים; כאנשי ארגון בביצוע מחקרים פנים-ארגוניים; וכאנשי ארגון בעבודה מול מכוני מחקר, בהערכה ביקורתית של מחקרי השוק. בקורס נסקור את כל השלבים בביצוע מגוון מחקרי שוק כמותיים ואיכותניים, החל בניסוח אופרציונלי של מטרות המחקר, דרך בניית מערך המחקר, כתיבת הצעת מחקר, כתיבת שאלון המחקר או הקו המנחה שבו, סוגים שונים של שיטות לאיסוף נתונים בהתמקדות במחקר כמותי.

בקורס תינתנה דוגמאות למחקרי שוק אמיתיים (סקרי יעילות הפרסום, בחינת תדמית המוצר, סקר שביעות רצון לקוחות, בחינת קונספט של מוצר חדש ואחרים), והסטודנטים יתנסו מעשית בשלבים שונים של מחקר שוק.

 

שיווק באינטרנט

מרצים: עפרית קול, מני בן עדי, רועי רון

בקורס נלמד על כלי התקשורת השיווקית המאפיינים את ערוץ האינטרנט, לרבות מוצרי הפרסום וניהול אמצעי התקשורת המקוונים, רכישה ומדידה של המדיה, קידום אתרים (SEO), קידום מכירות ומסעי פרסום יוצרי מעורבות, בניית קשרי לקוחות, מכירות, בניית אתרים, יחסי ציבור ברשת, תקשורת שיווקית במדיה חברתית – כל זאת מנקודת המבט של הגולש, של החברה העסקית, של אמצעי התקשורת ושל משרד הפרסום.