דוח שנתי: התקשורת בישראל 2012 - סדרי יום, שימושים ומגמות

דוח שנתי: התקשורת בישראל 2012 סדרי יום, שימושים ומגמות

דוח זה הינו השני בסדרת הדוחות השנתיים שמוציא לאור המכון לחקר מדיה חדשים, חברה ופוליטיקה שבבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

הדוח הפעם רחב ומקיף יותר מקודמו. הוא כולל בחינה של סדר היום התקשורתי במהלך השנה כפי שבא ידי ביטוי בתקשורת המסורתית והחדשה, ואת השינויים וההתפתחויות בתחום התקשורת החדשה והשפעתה על ענפים שונים של התקשורת המסורתית. מוקדשים בו גם פרקים מיוחדים למאבק על חופש העיתונות בשנת 2012 ולאסדרת מדיה (רגולציה), כמו גם לזירות הרחוקות בדרך כלל מעינו של רוב הציבור – התקשורת המגזרית: בשפה הערבית, בשפה הרוסית וכן בזו המופנית אל הציבור החרדי. 

לצפייה בדוח המלא לחצו כאן.

לקריאת חלקי הדו"ח לפי פרקים:

פרק 1: סדר היום התקשורתי: בין התקשורת המסורתית לתקשורת החדשה
פרק 2: השינויים הנמשכים בדפוסי צריכת המדיה – נתונים ומגמות

פרק 3: 2012 יומן תקשורת
פרק 4: עוגת הפרסום בישראל 2012: הירידה נמשכת
פרק 5: סוגיות בהקשר של חופש העיתונות, ישראל 2012 / ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר
פרק 6: אסדרת מדיה (רגולציה) / ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר
פרק 7: ממים אינטרנטים – ישראל 2012
פרק 8: התקשורת הדתית בישראל / פרופ' יואל כהן
פרק 9: התקשורת הרוסית בישראל

פרק 10: התקשורת הערבית בישראל / ד"ר טל פבל

עוזרי מחקר: ברוך שומרון, אודיה שלו, אביטל מנדל, מיכל מינצר, ג'ניה קיפניס
עריכה לשונית: רחלי לביא
עיצוב גרפי: מעין קלימיאן, אלירן גלילי
המכון לחקר מדיה חדשים, חברה ופוליטיקה פועל במסגרת בית הספר לתקשורת באוניברסיטת  אריאל בשומרון ומבצע מחקרים אודות השימושים וההשלכות של תקשורת חדשה בהקשרים פוליטיים, חברתיים, צרכניים, תרבותיים ועוד. לפירוט מחקרי ותוצרי המכון בשנים 2011-13, ראו: aunmedia.org/research_about.
יפעת מחקרי מדיה, מקבוצת יפעת, עוסקת באיתור מידע מהתקשורת הכתובה ומהתקשורת האלקטרונית, בשירותי ניתוח תדמית בתקשורת ובניתוח כותרות, לצורך מדידת אפקטיביות החשיפה התקשורתית.
מאגר המידע השיווקי TGI מתוחזק על ידי קנטאר מדיה מחקרי טי.גי.איי (לשעבר "מחקרי סינגל סורס") ובפיקוח ובקרה מקצועית של ועדת המחקר של איגוד חברות הפרסום. מאגר TGI מבוסס על מדגם מייצג של מרואיינים במגזר היהודי בגילאי +18, המשקפים אוכלוסייה בשיעור של כ-3.96 מיליון נפש. סקר ™TGI בישראל נערך משנת 1998.
תמונת השער היא ענן תגיות של המלים הפופולאריות ביותר במדיה החברתית בישראל בשנת 2012, כפי שהתקבלו מחברת יפעת. הענן מתבסס על דגימה רנדומלית של שליש מהימים במהלך השנה, כאשר בכל יום נדגמו אקראית שליש מהפוסטים. על בסיס הפוסטים מופו המילים והביטויים השכיחים ביותר.