דוח מדיה 2015 | בית הספר לתקשורת

הדוח השנתי: התקשורת בישראל 2015, סדרי יום, שימושים ומגמות

בהוצאת המכון לחקר מדיה חדשים, חברה ופוליטיקה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל, בשיתוף עם יפעת מחקרי מדיה וקנטאר מדיה מחקרי TGI

 

זו השנה החמישית שבה רואה אור דוח זה, שבו מאוגדים נתונים וניתוחים במגוון רחב של נושאים הנוגעים לסדרי היום, לשימושים ולמגמות בתקשורת בישראל. כמו בדוחות הקודמים, גם הפעם מוצגים בעמודים אלה הנושאים העיקריים שעמדו על סדר יומה של התקשורת הישראלית, וכן תהליכים שונים שעברה התקשורת על ערוציה השונים. 

במבט על סדר היום של התקשורת הישראלית בלטו בשנת 2015 כמה נושאים: הבחירות לכנסת ה-20, אשר נערכו ב -17 במרץ והקמת הממשלה; המאבק שניהל ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעיקר בזירה האמריקנית, נגד ההסכם עם איראן בנושא הגרעין; המאבק על מתווה הגז הטבעי; ובשלושת החודשים האחרונים של השנה "אינתיפאדת הסכינים" או "אינתיפאדת הבודדים".

היבטים שונים של כל ארבעת הנושאים הללו עמדו במוקד מחלוקת עמוקה בין קבוצות שונות בחברה הישראלית. מחלוקת זו באה לביטוי בדמות שיח עימותי חריף שגלש לא פעם לביטויי שנאה, בעיקר ברשתות החברתיות אך גם בזירות אחרות. תופעה זו, שצפה ועלתה כבר בשנים קודמות, החריפה בשנת 2015. היא מעוררת דאגה בחוגים רחבים לא בשל מגוון הדעות והעדר ההסכמה בנושאים רבים כמקובל במדינה דמוקרטית, אלא בשל הסגנון הבוטה. סגנון זה מדלדל את השיח הציבורי, מונע דיון מושכל בסוגיות המרכזיות שבפניהם ניצבת המדינה, ועלול להוביל מהתלהמות מילולית - לאלימות פיזית. לשיח השנאה מוקדש בדוח זה פרק מיוחד, ובמקביל מוזכרת התופעה גם בפרקים נוספים. במקביל עוסק הדוח בכמה מפרקיו גם בתופעה שנויה במחלוקת נוספת שבלטה בעיקר ברשתות החברתיות ב- 2015 השיימינג, הביוש הפומבי.
 
אנו מקווים שדוח זה, המאגד בין דפיו מידע וניתוחים על התקשורת בישראל בשנת 2015, ישמש כמו ארבע המהדורות שקדמו לו מקור מידע וכלי עזר יעיל לחוקרים, מרצים וסטודנטים, ולכל המתעניינים בזירה התקשורתית. נשמח לקבל תגובות והערות קוראים.
 
 

לקבלת עותק/ים מודפס/ים של הדוח, אנא שלחו מייל ל- azilevon@gmail.com

 

לצפייה בדוח המלא לחץ כאן 

לקריאת חלקי הדו"ח לפי פרקים:

פרק 1: בין הבחירות לגל הטרור: סדר היום התקשורתי
פרק 2: שימושי המדיה בישראל- נתונים ומגמות 
פרק 3: עוגת הפרסום
פרק 4: יומן תקשורת

פרק 5: סוגיות מפתח בשיח הציבורי בישראל: תקשורת מול דעת קהל-  שחר גור
פרק 6: סוגיות בחופש העיתונות - ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר 
פרק 7: מדיה, ילדים ובני נוער: נתוני צריכה, הרגלי שימוש ופרקטיקות חברתיות- ד"ר חננאל רוזנברג

פרק 8: שיח שנאה ברשת- רביב טל
פרק 9: עדיין לא נפרדים מהנייר: ספרים דיגיטליים בישראל - פרופ' רפי מן
פרק 10: ממים אינטרנטיים – רביב טל 

לקריאת דו"חות מהשנים הקודמות:

לצפייה בדוח המלא לשנת 2014 לחצו כאן 

לצפייה בדוח המלא לשנת 2013 לחצו כאן

לצפייה בדוח המלא לשנת 2012 לחצו כאן

לצפייה בדוח המלא לשנת 2011 לחצו כאן

 

תגיות: