דוח מדיה 2014

הדוח השנתי: התקשורת בישראל 2014, סדרי יום, שימושים ומגמות

בהוצאת המכון לחקר מדיה חדשים, חברה ופוליטיקה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל, בשיתוף עם יפעת מחקרי מדיה וקנטאר מדיה מחקרי TGI

עורכים: ד"ר רפי מן וד"ר אזי לב-און

דוח מדיה

דוח התקשורת בישראל 2014, סדרי יום, שימושים ומגמות בעריכת ד"ר רפי מן וד"ר אזי לב-און, יוצא לאור זו השנה הרביעית על ידי המכון לחקר מדיה חדשים, חברה ופוליטיקה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל. להוצאת הדוח שותפות גם החברות יפעת מחקרי מדיה וקנטאר מדיה מחקרי TGI.

הדוח סוקר את הנושאים המרכזיים שעמדו על סדר היום התקשורתי, את שימושי המדיה ושוק הפרסום, המחאות בתקשורת הנושא יוקר המחייה, ניהול משברים ברשתות החברתיות ועוד. להלן מספר ממצאים מעניינים הכלולים בדוח:

·   במהלך השנה זכה שר האוצר לשעבר יאיר לפיד למספר אזכורים גבוה יותר מאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו בעיתונות המודפסת, ושיעור החשיפה שלו באינטרנט המערכתי היה נמוך אך במעט מזה של נתניהו. 

·   ההוצאות לפרסום באינטרנט – 22% מכלל עוגת הפרסום - היו קרובות בשנה זו לנתח הפרסום בעיתונות המודפסת (23%). ניתן להעריך כי 2015 תהיה השנה שבה יידחק הפרסום בעיתונות המודפסת למקום השלישי אחרי הטלוויזיה והאינטרנט.

·   סדר היום התקשורתי ביותר מ-20% משנת 2014 התמקד בנושאי ביטחון, בעקבות חטיפת שלושת הנערים ורציחתם, מבצע צוק איתן וירי הרקטות לעבר חלקים נרחבים ממדינת ישראל. המצב הביטחוני השפיע פחות על היקף ההוצאות לפרסום, שעמדו בשנה זו על היקף דומה לזה של השנה הקודמת.

·   במהלך שנת 2014 הופצו ברשתות החברתיות בישראל יותר ממיליון פוסטים שכללו אלימות מילולית, קללות, שפה בוטה, ביטוי גזענות, או קריאה לביצוע מעשה אלימות פיזי.

·    האינטרנט הפך לדרך הנפוצה ביותר בקרב גולשים להכרות עם בני או בנות זוג חדשים. על פי סקר "בזק" שהתפרסם ב-2014 32% העידו כי הכירו את בן/בת זוגם באינטרנט (בהשוואה ל-6% לפני חמש שנים).

·   שיעור החדירה של הטלפונים הסלולריים בישראל 2014 עומד על כ-95%.

·   יוקר המחיה היה בשנה זו נושא הדגל של המחאה הצרכנית בישראל, אשר זכה לביטוי בבמות תקשורת פופולריות ולא רק כחלק מהסיקור הכלכלי.

·   בשנת 2014 ירד אמון הציבור בתקשורת לשפל חסר תקדים על פי נתוני "מדד הדמוקרטיההישראלית" של המכון הישראלי לדמוקרטיה רק 29.7% מכלל הציבור הביעו אמון בתקשורת,  שיעוראמון נמוך יותר מזה שחש הציבור כלפי מוסדות אחרים.

·   בשנה זו נמשכת העלייה במספר האירועים והתהליכים שבמרכזם שיתוף אזרחים בקבלתהחלטות ציבוריות במתוכנת של דיוני "שולחנות עגולים"  ובמתכונות אחרות.

           

 לקבלת עותק/ים מודפס/ים של הדוח, אנא שלחו מייל ל- azilevon@gmail.com

לצפייה בדוח המלא לחץ כאן 

 

לקריאת חלקי הדו"ח לפי פרקים:

פרק 1: סדר היום התקשורתי
פרק 2: 
שימושי המדיה בישראל 2014 – נתונים ומגמות
פרק 3: שוק הפרסום 2014
פרק 4: יומן תקשורת
פרק 5: שיתוף ציבור דיוני (דליברטיבי) בישראל- ד"ר אזי לב-און
פרק 6: שימושי סלולר בישראל 2014 - חננאל רוזנברג
פרק 7: יוקר המחיה ומחאות בתקשורת - שחר גור
פרק 8: ניהול משברים במדיה חברתית - רביב טל

פרק 9: ממים אינטרנטיים, ישראל 2014 - רביב טל

 

לקריאת דו"חות מהשנים הקודמות:

לצפייה בדוח המלא לשנת 2013 לחצו כאן

לצפייה בדוח המלא לשנת 2012 לחצו כאן

לצפייה בדוח המלא לשנת 2011 לחצו כאן