תקשורת פוליטית

אנשי תקשורת שנכנסים לפוליטיקה

בהובלת ד"ר רפי מן וד"ר אזי לב-און, אוניברסיטת אריאל

לאחרונה בולטת התופעה של ח"כים חדשים וחדשים פחות שהגיעו מתחום התקשורת, ובהם ראשי מפלגות ושרים (כגון יאיר לפיד, שלי יחימוביץ, מיקי רוזנטל ועוד). במחקר זה, המבוסס על ראיונות, נבדוק מדוע הם מוותרים על משרות נוחות וחשיפה נאה ועוברים לפוליטיקה, אם המעבר היה מוצדק לדעתם, אם הם מצליחים להניע ולהשפיע על תהליכים כפי שקיוו, ועוד.

 

"בנעלי בית" – בלוג ואתר אישי של אישי ציבור

בהובלת ד"ר איתן אורקיבי, אונ' אריאל

המחקר עוסק באופן שבו פוליטיקאים בעיקר ואישי ציבור בכלל משתמשים בבלוגים ובאתרי האינטרנט כאמצעי לעיצוב התדמית והמוניטין שלהם, תחזוקם ושיפורם. בעידן של פומביות וידוענות, הופך הממד האישי לחלק בלתי-נפרד מהשיווק הפוליטי של נבחרי ציבור. המחקר מתמקד בשימושי האינטרנט כפלטפורמה להצגתו של ה"אני" הפחות רשמי: משפחה, תחביבים, העדפות תרבותיות, אנקדוטות והגיגים, המשלימים את תדמיתו ה"רשמית" והמקצועית של הפוליטיקאי או נלווים לה.

שימושי אינטרנט במהלך הבחירות המוניציפליות

בהובלת ד"ר אזי לב-און, אוניברסיטת אריאל

המחקר הוא חלק מתהליך מחקרי מתמשך של כחמש שנים, ויבחן את נוכחות הרשויות באינטרנט (אתרים ורשתות חברתיות), תפיסת מקבלי ההחלטות לגבי הפעילות המקוונת ושימושים של אתרים ורשתות חברתיות בידי מועמדים לבחירות המוניציפליות. כמו כן נבדוק את מעורבות הציבור בפלטפורמות המוניציפליות המקוונות. המחקר ישלב ניתוחי תכנים וראיונות.

החברים הכי טובים – פוליטיקאים ברשתות החברתיות

בהובלת ד"ר אזי לב-און, אוניברסיטת אריאל

המחקר בדק את התנהלותם של פוליטיקאים ברשת החברתית פייסבוק, תוך התמקדות בהיבטים כגון מידת המעורבות של הקהל (engagement), קשר עם אתר המפלגה, ועוד. כמו כן נשאל האם הרשת החברתית היא סוכן של פרסונליזציה של נציגי ציבור.

עוזרים פרלמנטריים במדיה החדשים

בהובלת גב' חן סבג בן-פורת, אונ' בר אילן

המחקר נועד לשרטט תמונה של התהליך הפרלמנטרי התקשורתי כפי שהוא מתקיים במדיה החדשים, ולבחון את מידת המעורבות של "המתווכים" – עוזרים פרלמנטריים, יועצים ודוברים – בתהליך, תוך בחינה של שאלת הקשר הישיר בין אנשי ציבור לקהל ברשתות החברתיות.

הפנים שבמכונה – השפעת השימוש במסכי מגע ובתמונות מועמדים על הצבעה בבחירות מקדימות

בהובלת ד"ר אזי לב-און, אוניברסיטת אריאל, וד"ר ישראל ויסמל-מנור, אוניברסיטת חיפה

המחקר מתבסס על כמה ניסויים שהתבצעו על גבי מסכי מגע באמצעות אפליקציה ייעודית שפותחה באוניברסיטת אריאל. כ-400 סטודנטים מאוניברסיטת אריאל ומאוניברסיטת חיפה התבקשו לבחור מועמדים לא מוכרים לרשימות הבחירות המקומיות בעירם. נוסף על כך, במהלך הבחירות המקדימות לרשימת הליכוד הוקמו עמדות ניסוי בארבעה מוקדים ברחבי הארץ: לוד, ירושלים, תל אביב וחיפה, ובהן 501 מתפקדי ליכוד בחרו את מועמדיהם לרשימה במסגרת הניסוי. בכל אחד מהניסויים נערכו בכמה תמונות של מועמדים מניפולציות אסתטיות לבחינת ההשפעה שיש לַדבר על דפוסי ההצבעה.

 

Subscribe to RSS - תקשורת פוליטית