רשתות חברתיות

תראו מי שמדבר: ניטור שיחות ברשתות חברתיות על קמפיינים תקשורתיים של מותגים

בהובלת ד"ר תמר להב וגב' דורית צימנד- שיינר, אוניברסיטת אריאל

פריחת הרשתות החברתיות העבירה את זירת השיחה בין הצרכנים מהעולם הפיזי לעולם הדיגיטלי. הגולש במדיה החברתית הוא יצרן התוכן העיקרי אשר משמיע את קולו ודעתו בבלוגים, פורומים, טוקבקים ופוסטים. מכיוון שכך, האוריינטציה של התקשורת השכנועית של ארגונים עברה מ"העברת מסר מהמותג לצרכן" ל"יצירת שיחה בקרב הצרכנים על המותג". במהלך המחקר נוטרו שיחות ברשתות החברתיות העוסקות בקמפיינים תקשורתיים של מותגים מובילים בשוק הישראלי. המטרה: להשוות בין סדר היום של הצרכנים לזה של המשווקים, ובמילים אחרות, לנטר מה אמרו הצרכנים על מה שאמר המשווק. הניטור התבצע בעזרת טכנולוגיות מתקדמות של סריקה וניתוח.

חבר ברשת- חבר אמת?

בהובלת פרופ' אמיר חצרוני וד"ר אבירה רייזר, אוניברסיטת אריאל

"בנעלי בית" – בלוג ואתר אישי של אישי ציבור

בהובלת ד"ר איתן אורקיבי, אונ' אריאל

המחקר עוסק באופן שבו פוליטיקאים בעיקר ואישי ציבור בכלל משתמשים בבלוגים ובאתרי האינטרנט כאמצעי לעיצוב התדמית והמוניטין שלהם, תחזוקם ושיפורם. בעידן של פומביות וידוענות, הופך הממד האישי לחלק בלתי-נפרד מהשיווק הפוליטי של נבחרי ציבור. המחקר מתמקד בשימושי האינטרנט כפלטפורמה להצגתו של ה"אני" הפחות רשמי: משפחה, תחביבים, העדפות תרבותיות, אנקדוטות והגיגים, המשלימים את תדמיתו ה"רשמית" והמקצועית של הפוליטיקאי או נלווים לה.

שימושי אינטרנט במהלך הבחירות המוניציפליות

בהובלת ד"ר אזי לב-און, אוניברסיטת אריאל

המחקר הוא חלק מתהליך מחקרי מתמשך של כחמש שנים, ויבחן את נוכחות הרשויות באינטרנט (אתרים ורשתות חברתיות), תפיסת מקבלי ההחלטות לגבי הפעילות המקוונת ושימושים של אתרים ורשתות חברתיות בידי מועמדים לבחירות המוניציפליות. כמו כן נבדוק את מעורבות הציבור בפלטפורמות המוניציפליות המקוונות. המחקר ישלב ניתוחי תכנים וראיונות.

החברים הכי טובים – פוליטיקאים ברשתות החברתיות

בהובלת ד"ר אזי לב-און, אוניברסיטת אריאל

המחקר בדק את התנהלותם של פוליטיקאים ברשת החברתית פייסבוק, תוך התמקדות בהיבטים כגון מידת המעורבות של הקהל (engagement), קשר עם אתר המפלגה, ועוד. כמו כן נשאל האם הרשת החברתית היא סוכן של פרסונליזציה של נציגי ציבור.

עוזרים פרלמנטריים במדיה החדשים

בהובלת גב' חן סבג בן-פורת, אונ' בר אילן

המחקר נועד לשרטט תמונה של התהליך הפרלמנטרי התקשורתי כפי שהוא מתקיים במדיה החדשים, ולבחון את מידת המעורבות של "המתווכים" – עוזרים פרלמנטריים, יועצים ודוברים – בתהליך, תוך בחינה של שאלת הקשר הישיר בין אנשי ציבור לקהל ברשתות החברתיות.

תחנות רדיו בפייסבוק

בהובלת מר טל לאור וגב' נילי שטיינפלד, אוניברסיטת אריאל

המחקר בחן את התכנים הפופולאריים המתפרסמים על גבי דפי הפייסבוק של תחנות רדיו מובילות בישראל, ושאל מי מנהל את התקשורת בדפים אלו ובמה עוסקים התכנים המקבלים את קדמת הבמה ומובילים מבחינת מדדי מעורבות שונים (לייקים, תגובות, שיתופים וכו'). האם תחנות הרדיו השכילו להשתמש במדיום החדש ומנצלות את יכולותיו?

 

שיח טלוויזיוני ברשתות החברתיות

בהובלת גב' הילה לוינשטיין, אוניברסיטת אריאל

מטרת המחקר היא לבחון את השיח סביב תוכן טלוויזיוני ברשתות החברתיות ואת המניעים לעדכונים הנוגעים לתכנים טלוויזיוניים ברשתות החברתיות. המחקר יתבסס על ניתוחי תוכן של תכנים ברשתות חברתיות ועל ראיונות עם משתמשים.

טלוויזיה 2.0 – דפוסי צריכת תוכן טלוויזיוני בעידן הרשת

פרופ' אמיר חצרוני והילה לוינשטיין, אוניברסיטת אריאל

מחקר משווה את פרופיל התכניות שאנשים צופים בהן באופן מקוון לפרופיל הצפייה בדרך מסורתית. הנתונים הנבדקים הם משך ומועד הצפייה; מקור התכנית (מקומי/זר); ז'אנרים ועוד. מטרת המחקר היא לתאר את דמותו של ה"הומוס-טלוויזיוס" בעשור השני של המאה העשרים ואחת. אפיון זה חשוב להבנת השימושים והסיפוקים של צופי הטלוויזיה בעידן הרשת, ולזיהוי דפוסי צריכת המדיה הנגזרים מכך. המחקר נושא בחובו השלכות הנוגעות להבנת האתגרים הצרכניים העומדים בפני שוק הטלוויזיה והתפתחותו העתידית.

 

העוקבים – אחרי אנשי ציבור בפייסבוק

בהובלת ד"ר אזי לב-און, אוניברסיטת אריאל

לא רק פרופילים של משתמשים מרכיבים את רשת הפייסבוק, גם מותגים ואנשי ציבור גילו אותה. במחקר נבדוק מדוע אנשים עושים לייק לאנשי ציבור ופוליטיקאים בפייסבוק, ונערוך ניסוי כדי לברר כיצד משפיע מעקב אחרי פוליטיקאים בפייסבוק על תפיסות של הציבור לגבי פעילות חברי הכנסת.

עמודים

Subscribe to RSS - רשתות חברתיות